Kaip parengti gerą pristatymą?

Vis dažniau tenka susidurti su viešąja kalba, vienas efektyvus būdas palengvinantis viešąją kalbą yra parengti pristatymą. Sakant įprastinę kalbą, oratoriai naudojasi užrašais bei pasikliauja savo pačių mintimis. Rengiant pristatymą, viskas yra kiek paprasčiau. Power Point pristatymai naudojami įvairiuose renginiuose, naujų produktų pristatymuose, konferencijose, universitetuose, mokyklose ir dar daugelyje kitų sričių. Tai labai patogus būdas, perteikti informaciją pasinaudojant naujomis technologijomis. Tam, kad pristatymas būtų efektyvus ir profesionalus, reikia tinkamai pasiruošti. Efektingai ir tikslingai perteikta informacija gali atnešti didžiulę sėkmę ir labai sudominti auditoriją. Vis dėlto, parengti gerą ir publikos lūkesčius pateisinančią prezentaciją nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pristatymai pasitelkiant naujas technologijas naudojami jau gana senai, tačiau dauguma pristatymus rengia neteisingai. Naudojama per daug teksto, informacija nėra susisteminama, viskas nuskaitoma nuo ekrano ir panašiai.

To išvengti gali padėti šie patarimai:

  • Pristatymo tikslas. Reikia gerai išanalizuoti pristatomą temą ar aktualiją ir tinkamai jai pasiruošti. Geras pristatymas turi susitelkti ties viena tema, neapkraunant jos bereikalinga informacija, diagramomis ar netinkamais pavyzdžiais. Todėl pirmiausia reikia susikurti detalų planą ir rengiant pristatymą jo laikytis.
  • Auditorijos susidomėjimas. Pristatymą turite parengti taip. Jog auditorija susidomėtų jau nuo pirmųjų sakinių. Galite pasinaudoti įkvepiančiomis žinomų žmonių citatomis, tai puikus būdas atkreipti publikos dėmesį. Tačiau, citatos turi būti susijusios su jūsų pristatoma tema, stenkitės nuo jos nenukrypti.
  • Naudokite kuo mažiau teksto. Neapkraukite auditorijos bereikalingu tekstu, kurį jūs ir taip pasakysite. Užteks jei skaidrėje įterpsite pagrindinę mintį ar raktinius žodžius, visa kita papasakosite, nebūtina visko perkelti į skaidres. Jos tėra pagalbinė priemonė padedanti išlaikyti publikos dėmesį.
  • Teksto dydis. Nenaudokite mažesnio nei 30 teksto dydis. Tekstas turi būti glaustas ir gerai įskaitomas. Antraštėms galite rinktis kiek didesnį 40-44 šriftą, o likęs tekstas paliekamas mažesnis, taip išskirsite temą ir raktinius žodžius arba pagrindines mintis.
  • Antraštės. Antraštės tinka pristatymui, jos atrodo geriau nei ištisas tekstas. Klausytojui užtrenka perskaityti antraštę, stenkitės jog ji būtų įdomi. Ištisą tekstą pasilikite sau, o skaidrėse jo naudokite kuo mažiau.
  • Laikas. Pristatymo laikas priklauso nuo įvairių aplinkybių, tačiau patartina, jog prezentacija nebūtų ilgesnė nei 20 min. Po tiek laiko klausytojui darosi nuobodu, jis ima blaškytis ir išgirsta tik nuotrupas, todėl norint įsimenamai ir efektyviai perteikti informaciją, stenkitės užtrukti kuo trumpiau. Jei nepavyksta tilpti į tam tikrą laiką, turite pagyvinti savo pristatymą atitinkamomis iliustracijomis ar diagramomis.
  • Skaidrių skaičius. Visai nebūtina ruošti daugybės skaidrių, pakanka vos 10. Visos informacijos nesutalpinsite ekrane, todėl nepersistenkite. Tačiau, tai ko nėra skaidrėse, turite pasakyti jūs. Jūs tarsi kompensuojate paslėptą informaciją.
  • Rašybos klaidos. Auditorija labai mėgsta „medžioti“ rašybos klaidas. Ne visuomet tinka pasiteisinimas, jog jos padarytos per klaidą ar neapdairumą. Auditorija tai gali suvokti kaip kompetencijos, raštingumo stoką. Patartina atidžiai perskaityti parengtą tekstą ir ištaisyti visas klaidas, taip išvengiant nemalonių situacijų ir klausimų.

Laikantis išvardintų punktų, pristatymas turėtų vykti sklandžiai ir efektyviai. Svarbiausia, jog klausytojui būtų įdomu. Prezentacija leidžia ekrane naudoti įvairias iliustracijas, diagramas, o tai šiek tiek pagyvina pristatymą ir padeda lengviau suprasti kai kurias mintis ar paaiškinimus. Šiandien su pristatymais susiduriama labai dažnai, internete yra gausu įvairių pristatymų pavyzdžių, be to yra nemažai vaizdo įrašų ir kitos medžiagos padėsiančios geriau pasiruošti viešajai kalbai, kurios metu bus naudojama Power Point ar kitokia programa. Tinkamai paruoštas pristatymas gali būti jūsų raktas į sėkmę.