Knygų skaitymo nauda

Knygos – vienas geriausių intelektualaus laisvalaikio praleidimo būdų. Jos skatina tobulėti, atrasti ir išmokti kažką naujo, jos suteikia peno apmąstymams bei duoda atsakymus į taip rūpimus klausimus. Anglų dramaturgas Džozefas Adisonas yra pasakęs, jog „Skaitymas protui – tolygu fiziniai pratimai kūnui“. Skaitymo nauda iš tiesų didžiulė, labai gaila, jog tai supranta ne visi. Jaunimas dabar mieliau renkasi žiūrėti filmus, knygos ekranizacijas, nors iš tiesų filmas retai perteikia tai, ką autorius norėjo pasakyti. Tik skaitant knygą, galima įsijausti į ją visa širdimi ir išgyventi tai, ką patyrė ir išgyveno knygos veikėjai. Knygų skaitymas visuomet buvo įdomus užsiėmimas, tačiau kai šiandien visuomenei siūloma visko tiek daug, tame tarpe lėkštų filmų, televizijos laidų, gyvenimus užvaldo socialiniai tinklai, naujosios technologijos, nepastebimai nebelieka laiko knygų skaitymui. Knygų skaitymas tikrai praturtina žmones ir daro juos intelektuališkesniais. Reikia įrodymų?

Štai dalis priežasčių, kodėl knygas skaityti verta:

 • Skaitymas skatina mąstymą – piešingai nei televizija, knygos mus priverčia mąstyti. Norint suprasti vieną ar kitą knygos mintį, epizodą, mūsų smegenys turi nuolat galvoti, todėl skaitymas skatina daugiau mąstyti ir padeda tapti protingesniais.
 • Knygos – pagrindinė mokymosi priemonė. Knygų yra prirašyta įvairiausiomis temomis ir klausimais, jos padeda lengviau ir paprasčiau paaiškinti ir įsisavinti įvairius dalykus. Knygose perskaitoma informacija paprastai turi daugiau naudos nei diskusijos ar kiti mokymosi būdai.
 • Praturtinamas žodynas – skaitant įvairių žanrų knygas, dažnai pasitaiko nemažai įprastinėje kalboje nevartojamų arba retai vartojamų žodžių. Nebūtina šių žodžių ieškoti žodynuose, paprastai jų prasmė suprantama iš konteksto. Kiekvienas toks žodis prisideda prie žodyno ir žinių bagažo turtinimo.
 • Leidžia pažvelgti ir susipažinti su kitomis kultūromis. Ne visiems pavyksta apkeliauti visą pasaulį, todėl knygos leidžia giliau pažvelgti ten, kur niekada nebuvote ir susipažinti su vietomis, apie kurias slapčia pasvajojate, tačiau neturite galimybės nuvykti.
 • Suteikia pasitikėjimo savimi. Jaučiamės drąsiau, kai pokalbio ar įvairių situacijų metu galime parodyti, jog vienoje ar kitoje srityje turime nemažai žinių. Tai suteikia pasitikėjimo savimi, o aplinkiniai parodo didesnį susidomėjimą.
 • Saugo nuo smegenų ligų. Skaitant, smegenys nuolat mąsto, todėl jų aktyvumas gerokai padidėja, o tai labai teigiamai veikia sveikatą.
 • Gerina miegą. Turbūt ne vienas pastebėjo, jog skaitymas prieš miegą, tikrai padeda lengviau užmigti, o kartais užmiegama ir skaitymo metu. Knygos mus atpalaiduoja, todėl užmigti tampa lengviau. Be to, pastebimai sapnuojama daugiau sapnų.
 • Gerina koncentraciją. Skaitant reikia susikoncentruoti į tam tikrus dalykus, taip lengviau suprasti knygos esmę, kai kurios knygos būna ypač sudėtingos, todėl koncentracija išties būtina. Skaitant atsiribojama nuo pašalinių trukdžių, išorinio pasaulio, susikoncentruojama į pačią knygą. Koncentracija yra svarbi visur, todėl knygų skaitymas, puikus būdas ją lavinti.
 • Skaitymas skatina kūrybiškumą. Skaitant knygas gimsta naujos idėjos ir mintys, kurias galima realizuoti įvairiose srityse. Be to, tampa lengviau kurti įvairius dalykus, dažnai galima pasinaudoti perskaityta informacija ir ją pritaikyti kūrybiniams procesams.
 • Gerina rašymo įgūdžius. Skaitant nemažai knygų, akivaizdžiai pagerėja rašymas, daroma mažiau klaidų. Taigi, jei rašyti sekasi sunkiai, vadinasi skaitote per mažai knygų.
 • Padeda įveikti nuobodulį. Kartais būna labai nuobodu, nėra ką veikti, paėmus knygą, nuobodulys išsklaidomas, o laikas leidžiamas turiningai ir išnaudojamas intelektualiam poilsiui.

Knygų teikiama nauda yra neišmatuojama, sąrašas galėtų būti pildomas ir pildomas. Skaitantis žmogus yra gyvas žmogus, kuris mąsto, lavinasi ir neturi laiko nuobodžiauti. Kol žmonės skaitys knygas – visuomenė eis teisingu keliu. Anglų filosofas Francis Bekonas pasakė labai vaizdingai ir tiksliai: „Knygos – minties laivai, plaukiojantys laiko bangomis ir rūpestingai gabenantys savo brangų krovinį iš kartos į kartą“. Priimkime šį krovinį su meile ir pagarba, ir saugokime jį ateities kartoms.