Pasakų nauda vaikams

Jau senai įrodyta, jog pasakų nauda yra didžiulė. Vaikai labai mėgsta kuomet jų tėveliai seka pasakas prieš miegą. Tai lavina vaikų vaizduotę ir padeda geriau miegoti. Pasakos padeda vaikams suprasti daugelį dalykų, todėl pasaulis jiems tampa aiškesnis. Vaikai, kuriems prieš miegą tėvai skaito pasakas yra protingesni bei greičiau įsisavina informaciją. Albertas Einšteinas yra pasakęs „Jei norite, kad vaikai būtų protingi – skaitykite jiems pasakas, jei norite, kad jie būtų labai protingi – skaitykite labai daug pasakų“. Apie pasakų naudą prabilta jau senai, o pasakos reikalingos ir šiandien.

Vaikai labai smalsūs ir žingeidūs, jie nuolat klausinėja, nori sužinoti kažką naujo. Pasakos jiems suteikia tokią galimybę. Vaikų vaizduotė labai galinga, joje gimsta beprotiškiausios mintys ir idėjos. Pasakose pasakojamos istorijos apie įvairius kultūrinius skirtumus, kitas šalis, negirdėtus personažus, o tai leidžia vaikams išmokti naujų dalykų lavinti vaizduotę ir padeda jiems nusikelti į įvairiausius realaus ir išgalvoto pasaulio kampelius. Taip pat pasakos padeda vaikams atskirti gerą nuo blogo. Įvairūs geri ir blogi personažai išgyvena vidines kovas, meilę, kovą tarp gėrio ir blogio, praradimą, visa tai moko vaikus apie gyvenimiškus dalykus ir situacijas. Pasakose kaip ir gyvenime, nutinka įvairiausių dalykų, skirtumas tik tas, kad pasakose dažniausiai laimi gėris ir visi tampa laimingi. Gyvenime nutinka ir kitaip. Tačiau, tai įkvepia visuomet tikėtis geriausio ir būti optimistiškai nusiteikus. Regėdami pasakose ne tik gėrį, vaikai supranta jog blogis yra niekingas ir reikia jį nugalėti, mažieji skatinami kritiškai mąstyti, be to blogųjų personažų likimas leidžia suvokti, jog blogieji sulaukia atpildo ir būna baudžiami. Taip mokoma daryti tik gerus dalykus, nes už gėrį visada atsilyginama tuo pačiu.

Pasakos yra vaikų džiaugsmas. Jos leidžia regėti princus, karalius, slibinus nykštukus, gyventi jų pasaulėliuose. Pasakos yra puiki mokomoji literatūra vaikams, kurioje persipina fantastikos ir tikro pasaulio elementai. Be to lavinama vaikų atmintis, skaitant tą pačia pasaką kas vakarą, vaikai įsimena tam tikras pasakos dalis, o vėliau ir visą pasaką. Po kelėto kartų, galima pastebėti, jog vaikai atkartoja pasakos žodžius kartu su savo tėvais. Net ir nemokėdami skaityti, jie gali išmokti ilgus tekstus atmintinai, tai labai padeda vėlesniam laikui, kuomet mokykloje reikia mokytis eilėraščius, knygų ištraukas ir panašiai. Dar vienas labai svarbus dalykas, kurį suteikia pasakos yra saugumas. Jaukiai gulėdamas lovelėje ir klausydamasis vieno iš tėvų sekamos pasakos, vaikas jaučiasi saugus ir mylimas. Tuo metu jis nebijo nieko, jam gera ir jauku. Vaikams to labai reikia. Vaikai tokias akimirkas įsimena labai gerai, tai tampa maloniu įpročiu, vėliau, suaugę jie skaito pasakas savo vaikams, tokiu būdu graži tradicija keliauja iš kartos į kartą.

Vaikai labai pastabūs ir greitai įsisavina informaciją, todėl skaitant pasakas reikia gerai atsirinkti kas tinka jūsų vaikui, o kas ne, reikia gana atsakingai rinktis pasakas. Tinkamai parinkta pasaka garantuos geras emocijas ir jūsų vaiko kūrybiškumo lavinimą. Be to, vaikų sapnai taps dar spalvingesni, o jų vaizduotė nuolat bus lavinama. Pasakų skaitymas yra puikus būdas tėvams ir vaikams bendrauti, net jei tai ir ne dialogo forma, vaikams labai svarbus dėmesys ir buvimas šalia, malonus tėvų balsas bei saugumo jausmas. Tai jausdami vaikai yra labai laimingi, o taip pat nusiramina ir ramiai bei saldžiai miega. Visa tai tik įrodo, jog pasakų nauda vaikams yra didžiulė, todėl, visuomet savo įtemtoje dienotvarkėje reikia atrasti šiek tiek laiko ir skirti jį pasakoms bei buvimui su vaikais.